Sentetik Aşılar


Sentetik aşılar

Sentetik aşılar, sentetik antijenler (peptid, glikopeptid veya nükleik asit) kullanılarak üretilir. Sentetik biyoloji ortaya çıkmadan öncee sadece patojenlerden düsük verimle elde edilebilen bu antijenler artık çok daha etkin ve hızlı sistemlerde üretilebilmekte ve immünojenisitelerini artırmak için modifiye edilebilmektedir.

2009 domuz gribi (H1N1) pandemisi sırasında klasik yöntemlerle (virüs çoğaltılıp inaktive edilerek veya zayıf virüs suşu inaktive edilmeden çoğaltılarak) geliştirilen aşılar, üretimleri yavaş olduğu için ancak salgın sonlarına doğru piyasaya sürülebilmiştir. 25 Nisan 2009’da Dünya Sağlık Örgütü’nün domuz gribi salgınını uluslararası sağlık krizi ilan etmesinden 5 ay sonra ilk aşının üretimi yapılabilmiştir. Bu geçen süreçte aşıyla gripten korunabilecek binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Bu gecikme krizi, aşı üretiminde sentetik biyolojinin oynayabileceği kritik rolü ortaya koymuştur.

Mevcut sentetik biyoloji tecrübesi ile, bu alanda kritik bir konuma sahip olan Sentegen sentetik aşıların geliştirilmesi üzerinde aktif olarak çalışmaktadır. Ayrıca sentetik aşı geliştirmek isteyen akademik ve endüstriyel kurumlarla kollaborasyon yapmakta ve sentetik biyoloji hizmeti sunmaktadır.